Filtračné zariadenia bazénov

Filtračné zariadenie je dušou bazéna, v ktorej prebieha mechanická predúprava bazénových vôd. Pri pojme filtračné zariadenie musíme rozlišovať dva rôzne aspekty, a to mechanickú úpravu bazénovej vody a chemickú úpravu bazénovej vody. Mechanickou úpravou bazénových vôd rozumieme zbavenie sa mechanických nečistôt prepravou bazénovej vody cez filtračné médium. Na tento účel sa najčastejšie používajú pieskové filtračné zariadenia. Alternatívnou voľbou môžu byť aj kartušové alebo naplavovacie – diatomitové filtračné systémy. Novinkou sú dnes pieskové filtračné zariadenia so špeciálnym filtračným jadrom: Celar Pro so špeciálnymi filtračnými dýzami.

Len správne dimenzované filtračné zariadenie nám môže zaručiť dostatočnú kvalitu vody v bazéne. To znamená, že sa musí brať ohľad na plánovanú vyťaženosť alebo zaťaženosť bazéna z externého okolia a tomu prispôsobiť výkon filtračného zariadenia. Podcenenie potreby adekvátneho filtračného výkonu môže mať za následok nedostatočnú kvalitu vody, množenie sa rias v bazéne a tvorenie zákalov, čo má za následok znepríjemnenie pobytu v bazéne ale aj určité zdravotné riziko. Okrem filtrácie bazénových vôd od mechanických nečistôt je dôležité venovať primárnu pozornosť chemickej úprave bazénovej vody.

Filtračný proces prebieha nasledovným spôsobom:

Filtračné čerpadlo nasáva vodu z hladinového zberača a nasatú vodu vytláča do pieskového filtra. V pieskovom filtri voda prechádza kremičitým pieskom a tým sa zbavuje mechanických nečistôt. Po očistení prechádza filtračnými dýzami na dne filtra a prúdi späť do bazéna. Minimálna denná potreba filtračného cyklu je 10 – 12 hodín rozdelených na štvorhodinové intervaly. Je potrebné, aby filtrácia vody prebiehala cez deň a nie v noci. Zmena stavu vody totiž prebieha cez deň, počas pôsobenia slnečného žiarenia a zaťaženia bazénovej vody kúpajúcimi. Veľmi dôležitým aspektom je dobré rozmiestnenie výtlačných dýz v telese bazéna, aby sa čo najrozsiahlejšie prefiltroval celý objem bazéna. Následkom zle rozmiestnených výtlačných dýz môže byť výskyt hluchých zón v bazéne. V týchto hluchých zónach bazéna sa môžu začať vytvárať riasy a mikroorganizmy. Počas filtrácie musí byť vodav celom rozsahu bazéna v pohybe. Aby nedošlo k zníženiu účinnosti filtrovania vody, je dôležité pieskový filter aspoň raz za týždeň oprať.

K pieskovému filtru je pripojený 6-cestný ventil, ktorý umožní jednoduché ovládanie filtračných, vypúšťacích, pracích a iných procesov potrebných pri manipulácii s technológiou bazénu. Postup pri prepieraní filtračného lôžka a úkony pri vysávaní bazéna sú uvedené v návode pre obsluhu filtračného zariadenia. Predtým, než sa pustíte do údržby technológie, pozorne si prečítajte návod, aby ste predišli nepríjemnostiam, ktoré môžu nastať pri neodbornej manipulácii.

Máte záujem o viac informácií? Kontaktujte nás a my Vám radi odpovieme na všetky otázky.

Neviete si vybrať správny typ bazéna?

S výberom správnej varianty bazéna Vám, samozrejme, odborne poradíme. Investícia do bazéna je investíciou takmer na celý život, preto je dôležité venovať výberu správneho bazéna dostatok času. Keď k tomu pridáte naše skúsenosti, výsledkom bude správne zvolený a kvalitne vyhotovený bazén vyhovujúci funkčne aj esteticky.

Ak Vás naša práca zaujala, kontaktujte nás a my Vám radi odpovieme na akékoľvek otázky. Bazény, ktoré sme realizovali, nájdete v našej fotogalérii.

Ak už bazén vlastníte, môže Vás zaujímať možnosť rekonštrukcie bazénov alebo zastrešenia bazénov. Z dosluhujúceho bazéna Vám týmito úpravami vytvoríme plne funkčný bazén moderného vzhľadu, ktorý Vám bude slúžiť ešte minimálne dvadsať rokov.

Polia označené * sú povinné.