Postup pri zazimovaní bazéna

Po skončení letnej sezóny, tj. od konca septembra, je treba bazén pripraviť na zimné obdobie. Správnym postupom pri zazimovaní zabránime poškodeniu bazénového telesa pôsobením tlaku (ľadovej vrstvy) a prípadnému poškodeniu filtračného zariadenia.

Postup pri zazimovaní bazéna:

 1. Oprať filter (prepierať filter je potrebné min. 2 minúty).
 2. Prepnúť 6-cestný ventil do polohy vypúšťania (WASTE).
 3. Znížiť hladinu vody v bazéne pod okraj osvetlenia o 10 cm. Ak nie je v bazéne osvetlenie, spustiť hladinu pod trysky o 15 cm a v bazéne nechať aspoň 50 cm vody.
 4. Vypnúť hlavný istič v elektrickom rozvádzači.
 5. Otvoriť všetky ventily od prívodu bazéna, ventil dnovej výpuste musí ostať uzatvorený.
 6. Odvodniť potrubie skimmra, výtlačných trysiek a ostatných potrubných rozvodov napojených na rozvody bazénu vzduchovým kompresorom, alebo iným zariadením schopným vyvinúť dostatočný objem vzduchu a tlak pre odvodnenie potrubných rozvodov.
 7. Po odvodnení potrubných rozvodov zazátkovať otvory v bazéne zazimovacou zátkou.
 8. Uvoľniť vypúšťací otvor na spodku filtra, cez zimné obdobie vypúšťací otvor neuzatvárajte.
 9. Páku 6-cestného ventilu nechať nastavenú medzi polohami ovládania, v polohe winter.
 10. Odmontovať filtračné čerpadlo z potrubného rozvodu a el.inštalácie (cez zimné obdobie uskladniť v suchom prostredí).
 11. Ak je v potrubnom rozvode namontovaný dávkovač chlóru, uvoľniť vrchný uzáver a spodnú časť odvodniť (odstrániť z dávkovača zbytok tablety).
 12. Do skimmra zaskrutkovať zazimovaciu zátku, alebo zabezpečiť polystyrénom voči tlaku ľadu, veko skimmra uzatvoriť vložením fólie pod veko, aby sa zabránilo zaliatiu telesa skimmra vodou (dážď, topiaci sa sneh,…).
 13. Do bazéna naliať zazimovací prípravok, dávkuje sa 0,5 l prípravku na 10 m3 vody v bazéne. Prípravok je treba rozliať po celom obvode bazéna.
 14. Do bazéna voľne rozmiestniť plastové nádoby s objemom cca. 20 l, ktoré je treba naplniť suchým štrkom alebo pieskom a zaťažiť tak, aby po vložení do bazéna prevyšovali vodnú hladinu o 5 – 10 cm (zabraňujete tým pôsobeniu tlaku ľadu na teleso bazéna).
 15. Sledovať počas zimného obdobia v nekrytých bazénoch stav hladiny vody v bazéne a udržiavať hladinu pod svetlami alebo pod tryskami. Ak je v bazéne už súvislá ľadová vrstva, ľad nerozbíjať, aby sa nepoškodila výstelka bazénu.

Tento návod slúži len ako pomôcka pri zazimovaní bazénov. Vždy je potrebné prispôsobiť sa konkrétnym technickým riešeniam technológie a konštrukcie bazénu. V prípade, že potrebujete so zazimovaním svojho bazéna poradiť, kontaktujte nás, a my Vám ochotne poradíme vhodný postup zazimovania na mieru.

Máte záujem o viac informácií? Kontaktujte nás a my Vám radi odpovieme na všetky otázky.

Neviete si vybrať správny typ bazéna?

S výberom správnej varianty bazéna Vám, samozrejme, odborne poradíme. Investícia do bazéna je investíciou takmer na celý život, preto je dôležité venovať výberu správneho bazéna dostatok času. Keď k tomu pridáte naše skúsenosti, výsledkom bude správne zvolený a kvalitne vyhotovený bazén vyhovujúci funkčne aj esteticky.

Ak Vás naša práca zaujala, kontaktujte nás a my Vám radi odpovieme na akékoľvek otázky. Bazény, ktoré sme realizovali, nájdete v našej fotogalérii.

Ak už bazén vlastníte, môže Vás zaujímať možnosť rekonštrukcie bazénov alebo zastrešenia bazénov. Z dosluhujúceho bazéna Vám týmito úpravami vytvoríme plne funkčný bazén moderného vzhľadu, ktorý Vám bude slúžiť ešte minimálne dvadsať rokov.

Polia označené * sú povinné.